Accolade wzmacnia swoją obecność w Szczecinie poprzez ekspansję swojego portfolio magazynowego

Reading Time: 2 minutes

W Szczecinie inwestor Accolade dysponuje już 300 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, a w planach ma dodatkowe 200 000 mkw. Jest to największy inwestor w zakresie nowoczesnych przestrzeni magazynowych w regionie zachodniopomorskim, planujący osiągnąć docelowo 900 000 mkw.

Accolade kładzie duży nacisk na inwestycje wspierające zrównoważony rozwój, co potwierdzają certyfikaty BREEAM dla parków przemysłowych. Firma zadebiutowała w Szczecinie w 2015 roku, otwierając jeden z pierwszych parków przemysłowych w Polsce. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, firma sukcesywnie rozbudowywała swoje obiekty. Obecnie zarządza sześcioma parkami przemysłowymi w Szczecinie, zarówno istniejącymi, jak i planowanymi, które łącznie zajmują 500 000 mkw. i są warte około 440 mln euro. Szczególnie istotnym projektem jest Park Szczecin Załom, który oferuje 230 000 mkw. i jest największym parkiem w polskim portfolio firmy. Projekt ten wpisuje się w strategię inwestora zakładającą rozwój na terenach poprzemysłowych i stanowi 30% całego portfolio grupy.

Joanna Sinkiewicz, Group Commercial Director w Accolade, podkreśliła:

„Szczecin stale przyciąga nowych najemców, szczególnie firmy, które chcą zwiększyć obecność w Polsce i obsługiwać rynki skandynawskie oraz niemiecki. Województwo zachodniopomorskie wyróżnia się korzystną lokalizacją, dobrą infrastrukturą oraz dostępem do wykwalifikowanej kadry. Nasze parki nie tylko z powodzeniem zaspokajają potrzeby światowej klasy najemców, ale także przyczyniają do rozwoju miasta. Do tej pory w ramach parków Accolade w tym regionie powstało 3 600 nowych miejsc pracy”.

W regionie zachodniopomorskim firma ma także parki przemysłowe w Goleniowie, Kołbaskowie i Koszalinie. Wraz z rosnącą obecnością w regionie, Accolade planuje osiągnąć powierzchnię ponad 900 000 mkw. Działania te mają na celu nie tylko zaspokojenie potrzeb najemców, ale także utrzymanie dobrych relacji z nimi, co potwierdza otwarcie regionalnego biura w Szczecinie.

Paulina Machałowska, Associate, Northern & Western Poland Lead, dodała:

„Województwo zachodniopomorskie stanowi w ostatnich latach miejsce szczególnej aktywności Cushman & Wakefield oraz najemców, którym doradzamy. Warto podkreślić, iż 81% aktualnych zasobów rynku stanowią budynki wybudowane w ciągu ostatnich sześciu lat, a prawie 50% w latach 2020-2023. Liczby te mówią same za siebie, i jasno pokazują, że w ciągu siedmiu ostatnich lat powierzchnia magazynowa urosła siedmiokrotnie. Ponadto czynniki takie jak jeden z najniższych wskaźników pustostanów w Polsce i wysoki potencjał popytowy sprzyjają planowaniu nowych inwestycji w regionie. Tym bardziej że rosnąca wśród konsumentów presja lead time, a wśród najemców nacisk na optymalizację kosztów operacyjnych, pozycjonuje Szczecin jako miejsce idealne dla dostaw SDD (same day delivery) na rynek niemiecki oraz zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników znacznie mniejszym nakładem finansowym niż w odległym o 40 minut drogi samochodem miejscowości Pasewalk. Minimalna stawka godzinowa w Niemczech (12,41 EUR) jest wciąż wyraźnie wyższa, niż w Polsce (28,10 PLN), a dodając do tego atrakcyjne koszty najmu i zielone rozwiązania w zakresie mediów, najemcy rejestrują koszty o 64% niższe przy prowadzeniu analogicznej operacji za zachodnią granicą”.

Accolade koncentruje się na tworzeniu długotrwałych relacji z najemcami, oferując elastyczność w dostosowywaniu powierzchni magazynowych do zróżnicowanych wymagań. W ramach tej strategii firma współpracuje zarówno z lokalnymi, jak i międzynarodowymi przedsiębiorstwami. Największym najemcą w szczecińskich parkach jest niemiecki Autodoc, który zajmuje ponad 70 000 mkw. powierzchni. Inne ważne firmy w portfolio Accolade to Tyco Electronics oraz niemiecka firma DS Produkte, jak również skandynawskie firmy takie jak Pierce, Svendsen, Change i inne.

Dążenie Accolade do osiągania certyfikacji na poziomie co najmniej Excellent, podnosi standardy efektywności energetycznej oraz dostępności zasobów odnawialnych dla najemców. Firma również inwestuje w projekty społeczne, takie jak plenerowe wystawy poświęcone historii przemysłu w Załomie oraz edukacyjne warsztaty dla dzieci, co świadczy o jej zaangażowaniu w życie lokalnej społeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *