Czy rosnące ceny mieszkań zrujnują Twoje marzenia o własnym domu?

Reading Time: 2 minutes

Czy marzysz o własnym mieszkaniu, ale obawy o rosnące ceny nieruchomości przyprawiają Cię o zawrót głowy? Zrozumienie trendów rynkowych może być kluczem do zrealizowania Twojego marzenia. Przyjrzyjmy się prognozom ekspertów i zobaczmy, co przyszłość może przynieść dla potencjalnych nabywców nieruchomości.

Trend wzrostowy cen mieszkań

Ceny mieszkań w Polsce mają pozostać w trendzie wzrostowym w średnim okresie, z wyraźnym wzrostem ich rocznej dynamiki w drugim półroczu 2023 roku – oceniają analitycy PKO BP.

Przyczyny wzrostu cen

Główną przyczyną takiej prognozy jest wyraźny spadek oferty mieszkań na rynku. Wiele nowych inwestycji deweloperskich zostało zamrożonych w ubiegłym roku, co było reakcją na obserwowany wtedy spadek popytu. Teraz, po stronie popytowej rynku, widzimy wyraźne symptomy ożywienia.

Wzrost sprzedaży mieszkań

Wzrost sprzedaży mieszkań to efekt zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i pojawienia się oczekiwania na obniżki stóp wśród inwestorów. Analitycy PKO BP oceniają, że poziom sprzedaży w drugim kwartale 2023 r. był wyższy niż w pierwszym kwartale tego samego roku.

Nowy program dopłat

Trend rosnącej sprzedaży powinien być kontynuowany, zwłaszcza że z początkiem trzeciego kwartału 2023 r. uruchomiony został program dopłat do rat kredytów dla kupujących pierwsze mieszkanie.

Wzrost sprzedaży na rynku pierwotnym

Zdaniem analityków, w pierwszym półroczu wzrost sprzedaży dotyczył w większym stopniu rynku pierwotnego, jednak uruchomienie programu dopłat do rat kredytów podgrzeje zapewne również sprzedaż na rynku wtórnym.

Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. cieszy się dużym zainteresowaniem, co związane jest z realizacją odłożonego popytu – od zapowiedzi programu do jego wejścia w życie decyzje o zakupie pierwszego mieszkania były wstrzymywane.

Wzrost cen mieszkań w miastach

Według wstępnych szacunków, średnia cena transakcyjna m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych miastach w drugim kwartale 2023 r. wzrosła o 5,1 proc. kdk i 5,9 proc. rdr. W pozostałych 10 miastach wojewódzkich cena spadła o 0,7 proc. kdk i wzrosła o 1,5 proc. rdr.

Podsumowanie

Podsumowując, przyszłość rynku nieruchomości wygląda obiecująco dla inwestorów i deweloperów, ale może stanowić wyzwanie dla osób szukających swojego pierwszego mieszkania. Wzrost cen mieszkań jest trendem, który prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *