Accolade wśród liderów na rynku magazynowym w Polsce z portfolio o powierzchni 1,5 mln mkw. i nowymi projektami

Reading Time: 2 minutes

Na zakończenie roku 2023 firma Accolade potwierdziła swoją mocną pozycję na polskim rynku magazynowym, dysponując portfelem wynajętej i przygotowywanej powierzchni sięgającym 1,5 miliona metrów kwadratowych w 27 nowoczesnych parkach przemysłowych rozlokowanych na terenie całego kraju. Accolade utrzymuje się w czołówce liderów w wielu regionach Polski, w tym w zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz podlaskim, konsekwentnie stosując w swoich inwestycjach zasady zrównoważonego rozwoju, co potwierdzają certyfikaty BREEAM przyznane ich obiektom. Wyróżnikiem firmy stało się również wsparcie dla lokalnych społeczności. Na początku roku uzyskali pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM Outstanding dla obiektu przemysłowego, a cały rok zakończyli z dwoma obiektami o tak wysokim standardzie, zlokalizowanymi w Szczecinie i Koninie. Łącznie w 2023 roku grupa Accolade zarządzała 3,3 milionami mkw. powierzchni o wartości 3 miliardy euro.

W 2023 roku firma wynajęła 300 tysięcy mkw. powierzchni, osiągając wyniki zbliżone do poprzedniego roku. Wśród największych transakcji można wymienić umowę z Tyco Electronics Polska na 56 tysięcy mkw. w Parku Szczecin I oraz z Iveco na 16,5 tysięcy mkw. w Parku Zielona Góra. Data Modul zwiększył swoją powierzchnię o 11 tysięcy mkw. w Parku Lublin. Wśród nowych najemców znalazła się firma handlowa, która wynajęła ponad 54 tysiące mkw. w Parku Szczecin VI, operator transportowy Regesty z 32,9 tysiąca mkw. w parku w Rudzie Śląskiej, oraz Kostal Automobil Elektrik z 17 tysiącami mkw. w Świdniku. ECE zdecydowało się na 12 tysięcy mkw. w Zielonej Górze. Łączna wartość zarządzanego portfela Accolade na koniec roku wyniosła ponad 1,2 miliarda euro.

„Accolade to nie tylko inwestor, ale również doświadczony asset manager, któremu w równym stopniu zależy na tworzeniu ekologicznych i nowoczesnych parków, jak i na rozwijaniu się wraz z najemcami, w ramach posiadanych już lokalizacji. Ostatnie inwestycje w nowe parki przemysłowe w Rudzie Śląskiej, Świdniku, a także rozbudowa tych już posiadanych, w Pile, Bydgoszczy i Białymstoku, stanowią wyraz naszej gotowości do dalszego wzrostu na polskim rynku. Ambicją firmy jest kształtowanie przyszłości sektora, w której innowacja i zrównoważony rozwój idą w parze.” 

– powiedziała Joanna Sinkiewicz, dyrektorka ds. komercjalizacji Grupy Accolade.

w 2023 roku firma pozyskała 75,6 miliona euro netto finansowania na nowe inwestycje, z czego największa transakcja, kredyt od Santander Banku na 29,8 miliona euro, umożliwiła realizację projektu w Rudzie Śląskiej. Podobną kwotę, 28,5 miliona euro, dostarczył Alior Bank na inwestycję w park w Świdniku. Pozostałe środki z PEKAO i Aareal Banku posłużyły do finansowania magazynów w innych lokalizacjach, w tym w Zielonej Górze i Lublinie.

„Finansowanie w wysokości 75,6 mln euro w połączeniu z naszą strategią biznesową, zakładającą inwestycje w ekologiczne i dostosowane do potrzeb najemców projekty, a także lokalna perspektywa i doświadczenie zdobyte na gruncie międzynarodowym, zaowocowały zwiększeniem portfolio Accolade w Polsce o prawie 156 tys. mkw. nowej powierzchni. Kapitał, który otrzymujemy dla rozwoju naszych projektów, zawdzięczamy głównie jakości tworzonego portfolio, wysokiemu poziomowi najmu oraz dużemu potencjału dochodowemu. W 2023 roku kwota finansowania dla całej Grupy Accolade wyniosła 389,1 mln euro, w tym refinansowanie plasowano się na poziomie 29,5 mln euro, a nowe finansowanie 359,6 mln euro.”

– powiedział Lukáš Répal, dyrektor operacyjny w Accolade.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *