Accolade, czeski inwestor, wzmocnił swoją pozycję na Podlasiu, otwierając drugi park w Białymstoku. Dzięki tej inwestycji Accolade stał się największym inwestorem w nowoczesną infrastrukturę w województwie podlaskim, z obiektami o łącznej powierzchni około 80 000 mkw. Inwestycja umożliwiła także utworzenie ponad 1 000 nowych miejsc pracy.
Zarówno Park Białystok II w Choroszczy, jak i sąsiadujący z nim Park Białystok I, są już w całości wynajęte.
Park Białystok II składa się z dwóch budynków o łącznej powierzchni ponad 36 700 mkw. Oba obiekty, podobnie jak pozostałe magazyny w portfolio firmy, posiadają certyfikaty BREEAM. Accolade wyposażył je w elementy zgodne z celami ESG, takie jak pojemniki na elektroodpady, defibrylatory zewnętrzne, budki dla owadów i inne.
Białystok, największe miasto północno-wschodniej Polski, stał się strategicznym miejscem dla Accolade.
„Jako pierwsi zainwestowaliśmy w nowoczesną infrastrukturę magazynową w tym rejonie. Nasze dwa parki pozostają całkowicie wynajęte, przedłużamy umowy z najemcami, którzy coraz chętniej zwiększają zajmowaną powierzchnię. Powodów szybkiego rozwoju Podlasia jest kilka, ale do kluczowych należą wykwalifikowana kadra oraz dostępność obszarów inwestycyjnych.”
powiedział Jarek Wnuk, Dyrektor Zarządzający Accolade w Polsce.
Tadeusz Drozd, Negocjator, Industrial Agency, Cushman & Wakefield, dodaje:
„Rynek powierzchni magazynowych w województwie podlaskim należy do rynków wschodzących, na które warto zwrócić uwagę. Mimo tego, że pierwsza inwestycja typu big-box w regionie powstała dopiero w 2018 roku, to obecnie rynek ten rozwija się bardzo konsekwentnie. Na koniec 2Q 2023 łączna ilość wybudowanej powierzchni A-klasowej na wynajem wynosiła 97 000 mkw., co jest wzrostem o 41% rok do roku. Na chwilę obecną, poziom pustostanów w województwie podlaskim jest na poziomie 3%, a w samym Białymstoku oraz jego najbliższym otoczeniu oscyluje w okolicy 0%. Stawki czynszu headline wynoszą między 3,99 a 4,40 eur/mkw. Prognozy dla Białegostoku wydają się być korzystne m.in. za sprawą wciąż modernizowanej infrastruktury drogowej (oddana do użytku droga ekspresowa S8 między Białymstokiem a Warszawą oraz będąca w trakcie realizacji Via Carpatia). Za decyzją o inwestycji w Białymstoku przemawia też wciąż niewyeksploatowany rynek pracy oraz bliskość krajów bałtyckich, dla których miasto może stanowić dobre miejsce do ulokowania centrum logistycznego obsługującego region.”
Białystok i cały region Podlasia mają ogromny potencjał inwestycyjny. Przesądzają o nim m.in. możliwości związane z modernizacją infrastruktury drogowej oraz planowana trasa kolejowa Rail Baltica. Ponadto 15 uczelni wyższych w Białymstoku stanowi gwarancję dostępu do wykształconej kadry.
Białystok jest również miejscem unikalnego projektu Accolade Industrial Art, który wprowadził sztukę do przestrzeni przemysłowych.